Zgodność przedsięwzięcia z planem miejscowym

Z punktu widzenia możliwości uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, kluczowa jest zgodność przedsięwzięcia z planem miejscowym, a dokładniej mówiąc zgodność lokalizacji przedsięwzięcia z przepisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stwierdzenie bowiem sprzeczności z tym planem zwalnia organ z konieczności dalszego prowadzenia postępowania. Wydaje on decyzję odmowną, bez przeprowadzania uzgodnień czy analizy raportu.

Tymczasem przepisy planów miejscowych nie zawsze są jasne i jednoznaczne. Ich interpretacja bywa poważnym wyzwaniem intelektualnym – nawet dla prawników doświadczonych w takich analizach.

Na co zatem zwrócić uwagę, analizując potencjał inwestycyjny działki pod kątem możliwości realizacji inwestycji z zakresu gospodarki odpadami? Poniżej kilka wskazówek.

 

Sprawdź, czy w planie sformułowano zakazy lub ograniczenia w zakresie lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko

Większość inwestycji z zakresu gospodarki odpadami kwalifikowana jest jako mogąca znacząco (zawsze lub potencjalnie) oddziaływać na środowisko. W planach miejscowych często wprowadza się przepisy zakazujące realizacji tego rodzaju inwestycji bądź istotnie ograniczające możliwość ich realizacji (np. zezwala się na realizację tylko inwestycji liniowych czy mieszkaniowych).

 

 

Zgodność przedsięwzięcia z planem miejscowym – ustal, czy plan nie przewiduje szczególnych zakazów lub ograniczeń, które mogą zablokować realizację planowanej inwestycji

W zakresie ustalanych w planach zasad ochrony środowiska spotkać można szereg rozwiązań szczegółowych, które mogą utrudnić lub uniemożliwić realizację inwestycji. Tytułem przykładu można tu wskazać nakaz ograniczenia uciążliwości zakładu do granic terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny, czy zakaz lokalizacji obiektów mogących powodować uciążliwości odorowe.

Nawet jeśli niektóre z tego rodzaju zakazów budzą wątpliwości co do ich legalności, pamiętać należy, że postanowienia planu można podważać w odrębnej procedurze (o stwierdzenie nieważności planu), a nie w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej.